4 grudnia 2009 r. Rada Ministrów, na wniosek dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, sekretarza Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zatwierdziła Krajowy Plan Reagowania Kryzysowego.
Krajowy Plan Reagowania Kryzysowego jest dokumentem, który został sporządzony na potrzeby uczestników procesu zarządzania kryzysowego. Zarówno podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na szczeblu krajowym jak i jego uczestników. Jest to dokument, który stanowi narzędzie monitorowania podejmowanych działań oraz wykorzystanie dodatkowych sił i środków posiadanych przez odpowiednie podmioty. Krajowy Plan pozwala także łatwiej zorientować się w odpowiedzialności organów administracji państwowej podczas zarządzania kryzysem jak i jego likwidacji.
Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, odpowiedzialność za przygotowanie Krajowego Planu Reagowania Kryzysowego spoczęła na Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, jednak w jego tworzeniu, wzięły udział prawie wszystkie resorty jak również wybrane urzędy centralne i wojewódzkie. Poszczególne części Planu tworzono bowiem w oparciu o materiały przygotowane przez te podmioty.
Krajowy Plan Reagowania Kryzysowego zawiera m. in. charakterystykę zagrożeń oraz ocenę ryzyka ich wystąpienia, charakterystykę sił i środków, w tym stan rezerw państwowych oraz ocenę możliwości ich wykorzystania, przewidywane warianty działań w sytuacjach kryzysowych oraz procedury reagowania kryzysowego na wypadek sytuacji kryzysowych, w stanach nadzwyczajnych.
Do Planu dołączone są załączniki funkcjonalne, zawierające m. in. standardowe procedury operacyjne, które określają sposoby działania podmiotów realizujących zadania z zakresu zarządzania kryzysowego.
Należy podkreślić, że Krajowy Plan Reagowania Kryzysowego został opracowany na podstawie obowiązujących procedur, przepisów i stosowanych praktyk. Dokument ten został rekomendowany do zatwierdzenia Radzie Ministrów przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Obecnie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prowadzi prace przygotowujące opracowanie Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego, stosownie do wymogów znowelizowanej ustawy o zarządzaniu kryzysowym.