W dn. 04.08.09 r. w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie robocze, poświęcone zagrożeniom, związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa grypy typu AH1N1. Spotkaniu przewodniczyli dr Przemysław Guła – zastępca Dyrektora RCB, Marek Haber – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Andrzej Wojtyła – Główny Inspektor Sanitarny, Jan Orgelbrand – zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dr Maciej Kisiel, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA. Ponadto udział w nim wzięli eksperci z RCB, GiS, MSWiA, Ministerstwa Zdrowia, KG Policji, KG Państwowej Straży Pożarnej, KG Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Głównym tematem spotkania była nowa strategia postępowania w odniesieniu do osób zakażonych wirusem AH1N1 oraz przewidywane konsekwencje ewentualnego wzrostu zachorowań dla ciągłości funkcjonowania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli.
Przedstawiciele GiS i Ministerstwa Zdrowia podkreślili, że Polska, jako jeden z ostatnich krajów europejskich, jest nadal w fazie powstrzymywania rozprzestrzeniania się wirusa – w naszym kraju nie ma utrzymującej się transmisji grypy AH1N1 w populacji, niemal wszystkie odnotowane przypadki zostały zawleczone. Obecnie w Polsce potwierdzono 105 przypadków zachorowań na grypę AH1N1. W najbliższych tygodniach możliwy jest jednak wzrost liczby zakażonych, ze względu na koniec sezonu urlopowego i wakacyjnego, a co za tym idzie powroty podróżnych z krajów, gdzie utrzymuje się transmisja wirusa.
W związku z łagodnym przebiegiem grypy AH1N1 Ministerstwo Zdrowia rekomenduje lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej stosowanie wobec osób zakażonych leczenia domowego, z wyjątkiem sytuacji, gdy objawy wskazują na konieczność leczenia szpitalnego na oddziale zakaźnym. Jednym z elementarnych zaleceń nowej strategii postępowania jest izolacja chorego w domu przez okres około 7 dni. Ze względu na możliwe konsekwencje ekonomiczne zwiększonej absencji chorobowej, rekomendowane jest stosowanie dostępnych szczepień na grypę sezonową, jako czynnika ograniczającego podatność na przenoszenie się wirusa grypy nowego typu. Według wstępnych ocen ekspertów Unii Europejskiej, szczepionka przeciwko wirusowi grypy AH1N1 będzie prawdopodobnie dostępna w lutym 2010 r.