W dn. 17 września 2010 r. w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie konsultacyjno – robocze przedstawicieli Centrum z reprezentantami Państwowego Instytutu Geologicznego. Było ono kolejnym etapem kształtowania współpracy między RCB a PIG w zakresie wymiany informacji o potencjalnych zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych.
Przedmiotem spotkania było nawiązanie bezpośredniej współpracy z ekspertami PIG w zakresie wymiany informacji o geozagrożeniach oraz sposobach przeciwdziałania lub ograniczenia ich skutków.
Przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego zaprezentowali szczegóły realizowanego przez PIG w latach 2008-2018 projektu – System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO), którego celem jest lokalizacja i monitorowanie osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi na terenie Polski. W ramach projektu SOPO wykonywane są mapy (w skali 1:10000) i karty informacyjne osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi, głównie na terenach gmin położonych w Karpatach (województwa małopolskie, śląskie i podkarpackie), ale także na zagrożonych obszarach pozakarpackich (gdzie występowanie osuwisk związane jest głównie ze zjawiskiem erozji rzecznej). Podczas spotkania zwrócono uwagę między innymi na potrzebę szerokiej akcji edukacyjno – informacyjnej, która uświadomi inwestorom ryzyko związane z planowaniem realizacji projektów budowlanych na takich terenach.
Spotkaniu przewodniczyli: ze strony Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – Dariusz Wiśniewski, Szef Wydziału Analiz i Prognoz; ze strony Państwowego Instytutu Geologicznego – dr Małgorzata Sikorska-Maykowska, Dyrektor ds. Geologii Środowiskowej i Geozagrożeń.
Centra
zarządzania kryzysowego
zarządzania kryzysowego
Prawo
zagrożenia,
analizy i oceny
analizy i oceny