Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje sytuację związaną z obfitymi opadami śniegu, jakie występują w Polsce. Z informacji spływających do Centrum wynika, że wszystkie służby pozostają w pełnej dyspozycji, dokładając starań, aby mimo ciągłych opadów śniegu drogi były przejezdne.
Sytuacja w województwach (na podstawie informacji z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, stan na 29.11.2010r. godz. 19.00):
WOJ. MAŁOPOLSKIE
Na terenie województwa małopolskiego zmniejszyła się intensywność opadów śniegu. Biuro Prognoz IMGW w Krakowie prognozuje, że opady będą w dalszym ciągu zanikać. W chwili obecnej wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe są przejezdne. Lokalne utrudnienia usuwane są na bieżąco.
Z informacji przekazanych przez Zakład Energetyczny w Tarnowie wynika, że wszystkie awarie energetyczne zostały usunięte. W dyspozycji WSKR pozostaje ponad 600 agregatów prądotwórczych. W chwili obecnej na drogach pracuje 85 jednostek GDDKiA oraz 50 jednostek ZDW.
WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIE
Sytuacja w województwie zachodniopomorskim jest stabilna, nie zanotowano intensywnych opadów śniegu i innych ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych. W chwili obecnej brak jest zasilania w 7 stacjach średniego napięcia w powiecie koszalińskim, bez prądu są dwie miejscowości (ok. 40 odbiorców).
W związku z systematycznym obniżaniem się stanu wód rzeki Odry, Regi i Zalewu Szczecińskiego w województwie zachodniopomorskim minęło zagrożenie powodziowe i zostały odwołane pogotowia przeciwpowodziowe we wszystkich powiatach zagrożonych powodzią.
WOJ. MAZOWIECKIE
Sytuacja na terenie województwa mazowieckiego jest stabilna. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to ok. 4-8 cm. Lokalnie tworzą się zaspy, co powoduje utrudnienia w ruchu kołowym. Wzmożony ruch na drogach utrudnia pracę odśnieżarek i piaskarek. Na powierzchni dróg zalega błoto pośniegowe i zajeżdżony śnieg. Według stanu na godz. 17.00 na drogach krajowych pracowało 279 szt. sprzętu przeciwgołoledziowego i odśnieżnego.
WOJ. DOLNOŚLĄSKIE
Droga krajowa A-4 zablokowana była w dwóch miejscach w powiatach legnickim i jaworskim. Nadal zablokowane są dwie drogi wojewódzkie w wyniku kolizji drogowych. Występują braki dostaw energii dla części odbiorców w m. Chocianów i Polkowice.
WOJ. PODLASKIE
W województwie na czterech odcinkach dróg krajowych wystąpiły utrudnienia w ruchu pojazdów. Drogi wojewódzkie są przejezdne. W rejonie bielskim ok. 1200 odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej – obecnie trwa lokalizacja i usuwanie awarii. Na terenie województwa pracuje 218 jednostek sprzętu odśnieżnego.
WOJ. LUBUSKIE
Aktualna sytuacja na terenie województwa lubuskiego nie stwarza zagrożenia w komunikacji, energetyce, infrastrukturze i zagrożenia ludności. Na terenie województwa pracuje 23 jednostek sprzętu odśnieżnego. Pogotowie Energetyczne nie zgłosiło awarii.
Dotychczasowy stan pogody nie powoduje zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki.
WOJ. OPOLSKIE
Na terenie województwa zamknięta jest droga krajowa nr 46 z Paczkowa w kierunku Kudowy w woj. dolnośląskim, pozostałe drogi są przejezdne. Na drogach pracuje 67 jednostek sprzętu.
Nie odnotowano poważniejszych przerw w dostawie energii elektrycznej.
WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE
Sytuacja w województwie na drogach krajowych i wojewódzkich jest trudna ze względu na ciągle padający śnieg i wiejący silny wiatr. W ciągu dnia doszło do kilku sytuacji zablokowania dróg przez ciężkie pojazdy mające problemy z podjazdem na wzniesienia. Na drogach pracuje 50 jednostek sprzętu.
WOJ. LUBELSKIE
Trwają działania monitorujące i interwencyjne. Zablokowane są drogi wjazdowe do Lublina od strony Warszawy (korek ma aż 20 kilometrów), Białegostoku, Rzeszowa, a także wyjazd z Lublina w kierunku Kraśnika. Na drogach krajowych i lokalnych w okolicach Kraśnika, Janowa Lubelskiego, Chełma i Zamościa występują bardzo poważne utrudnienia w ruchu.
WOJ. ŚLĄSKIE
Drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, natomiast miejscami występuje błoto pośniegowe i zajeżdżony śnieg. Policja i straż pożarna odnotowały zwiększoną liczbę interwencji w związku z kolizjami drogowymi. W godzinach porannych, na lotnisku Katowice-Pyrzowice kilka samolotów zostało odprawionych z opóźnieniem sięgającym 60 minut. Wystąpiły także drobne awarie energetyczne, które usuwane były na bieżąco.
WOJ. WIELKOPOLSKIE
Utrudniona jest przejezdność jedynie na drogach lokalnych (błoto pośniegowe). Policja nie odnotowała zwiększonej liczbę wypadków i kolizji. Niewielkie awarie energetyczne są usuwane na bieżąco. Lotnisko Poznań-Ławica przejęło cześć samolotów niemogących wylądować na warszawskim lotnisku Okęcie. WCZK na bieżąco monitoruje sytuację (aktualne – opady śniegu występują lokalnie i niezbyt intensywnie).
WOJ. PODKARPACKIE
Na terenie województwa wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W rejonie miast Mielec i Stalowa Wola na drogach występuje warstwa mokrego śniegu i błota pośniegowego. Znacznie gorsza sytuacja jest na drogach lokalnych – występuje tam mokry śnieg i błoto pośniegowe. W ciągu dnia odnotowano także interwencje straży pożarnej, mające na celu usunięcie połamanych drzew z dróg. Ruch jest utrudniony.
Na terenie województwa wystąpiły też awarie energetyczne. Wg stanu na godzinę 12:00 bez prądu było 5 tysięcy odbiorców (miasta – Mielec, Stalowa Wola, Leżajsk, Kolbuszowa). O godzinie 17:30 bez prądu pozostawało ok. 800 odbiorców (miasta Stalowa Wola i Tarnobrzeg). Trwa usuwanie awarii.
WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Wszystkie trasy krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Nie odnotowano awarii energetycznych.
WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE
Na chwilę obecną sytuacja jest w pełni opanowana, opady będą powoli słabnąć.
WOJ. POMORSKIE
Na chwile obecną służby nie zgłaszają poważniejszych zdarzeń w związku z sytuacją pogodową.