We wtorek, 17 listopada 2009 r. w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyła się kolejna wideokonferencja poświęcona omówieniu bieżącej sytuacji związanej z zachorowaniami na choroby grypopodobne oraz grypę typu A/H1N1.
Uczestnikami konferencji byli: Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand, przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: Szef Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Grzegorz Kozioł i Małgorzata Jankowska z Wydziału Analiz i Prognoz oraz wojewodowie, wojewódzcy inspektorzy sanitarni i dyrektorzy wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego województw.
Służby wojewódzkie przestawiły bieżącą sytuację związaną z poziomem zachorowań na grypę i choroby grypopodobne oraz absencją dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych. Podały także liczbę potwierdzonych przypadków zachorowań na grypę typu A/H1N1.
Z przedstawionych informacji wynika, że nastąpił wzrost zachorowań na grypę w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym okresie ubiegłego roku zachorowalność na grypę była niższa, w porównaniu do lat wcześniejszych. Ogólna liczba potwierdzonych przypadków grypy typu A/H1N1 w Polsce (od momentu pojawienia się wirusa) wynosi 290.
Poinformowano także, że placówki oświatowe nie są zamykane z powodów zachorowania dzieci i młodzieży, wyjątek stanowi woj. lubuskie, gdzie zamknięta jest jedna, mała szkoła wiejska. Absencja kształtuje się średnio na poziomie 19-25 procent.
Wojewódzcy Inspektorzy Sanitarni otrzymali także polecenie przygotowania, do poniedziałku, planu szczepień przeciwko grypie A/H1N1 dla grup ryzyka.
Centra
zarządzania kryzysowego
zarządzania kryzysowego
Prawo
zagrożenia,
analizy i oceny
analizy i oceny