W dniach 20-23 kwietnia 2009 r. przedstawiciel RCB dr Przemysław Guła – Szef Biura Monitorowania i Analizy Zagrożeń odbył roboczą wizytę w Wielkiej Brytanii. W spotkaniu uczestniczył także mjr dr Tomasz Białek z Biura Ochrony Rządu .

Celem wizyty było zapoznanie się z brytyjskim systemem zarządzania kryzysowego na poziomie rządowym oraz procedurami i doświadczeniami związanymi z reagowaniem na zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Wizyta podzielona została na 5 głównych modułów obejmujące spotkania w:
• Kancelarii Premiera – COBR (Cabinet Office Briefin Room) , będącym odpowiednikiem RCB , znajdującym się bezpośrednio w Kancelarii Premiera Wielkiej Brytanii;
• New Scotland Yard siedzibie Policji Londyńskiej – obejmujące spotkania w Biurze Kontrterrorystycznym oraz Brytyjskiej Policji Transportowej;
• Ministerstwie Spraw Wewnętrznych- w Departamencie Walki z Terroryzmem oraz Zagrożeń Niekonwencjonalnych;
• Ministerstwie Spraw Zagranicznych – w Departamencie Zagrożeń Terrorystycznych oraz w Centrum Kryzysowym;
• Ośrodku szkolenia w zakresie zagrożeń niekonwencjonalnych (CBRN-Training Center) w Rayton.

Wizyta w COBR pozwoliła na wymianę doświadczeń w zakresie obiegu informacji na poziomie rządowym w sytuacjach o charakterze kryzysowym. Przedstawiono również brytyjskie doświadczenia w zakresie organizacji pracy COBR w sytuacji kryzysu, a także zasady współpracy z poszczególnymi organami administracji, służbami oraz sztabami zarządzającymi sytuacją kryzysową na poziomie strategicznym.

Celem pozostałej części wizyty była prezentacja doświadczeń w zakresie reagowania na dokonane akty terrorystyczne. Szczególną uwagę poświęcono doświadczeniom zamachów londyńskich z dnia 7.07.2005 oraz wnioskom i procedurom jakie były ich wynikiem.
Znaczna część spotkań i dyskusji dotyczyła monitorowania , rozpoznawania i reagowania na zagrożenia niekonwencjonalne (CBRN). W ramach dyskusji wymieniono doświadczenia w obszarze organizacyjnym i szkoleniowym oraz ustalono, że przeprowadzona będzie robocza wizyta ekspertów Home Office (MSW) w Polsce, której celem będzie dyskusja nad bezpieczeństwem zewnętrznych granic UE w kontekście czynników CBRN a także przeprowadzenie polsko-brytyjskiego seminarium CBRN.