W dniu 30 września 2009 r. zakończyło się ćwiczenie CCAEX09. W trakcie ćwiczeń, zgodnie ze scenariuszem, sprawdzone zostały procedury krajowe i wspólnotowe na wypadek symultanicznych ataków terrorystycznych (zagrożenie wąglikiem i atak na infrastrukturę teleinformatyczną) w Polsce, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii i Finlandii. Ponadto w scenariuszu przewidziano porwanie obywateli unijnych w fikcyjnym państwie afrykańskim, w tym polskiego polityka w randze ministra oraz przedstawicieli delegacji Unii Europejskiej.
Wynikiem ćwiczeń na poziomie Unii Europejskiej było przyjęcie propozycji „Wspólnego Działania” w celu opracowania strategii negocjacji z porywaczami, utrzymania gotowości na wypadek ataków terrorystycznych oraz prowadzenia wspólnej polityki medialnej. Wnioski z ćwiczenia na poziomie UE zostaną przedstawione pod koniec października na posiedzeniu z udziałem wszystkich państw zaangażowanych.
Na poziomie krajowym przećwiczono elastyczność procedur reagowania wszystkich instytucji ćwiczących oraz sprawność koordynacji przepływu informacji za pośrednictwem RCB. Wnioski dotyczące całości działań oraz szczególnych aspektów współpracy instytucji zaangażowanych zostaną opracowane i przesłane w ramach wewnętrznych konsultacji.
Najważniejszym wnioskiem dla RCB jest konieczność odpowiedniego przygotowania do Prezydencji RP w Radzie UE w roku 2011 w celu przeprowadzenia kolejnych ćwiczeń CCA oraz koordynacji działań na wypadek konieczności aktywowania CCA na poziomie Wspólnoty w obliczu sytuacji kryzysowej.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dziękuje za aktywny udział Centrum Operacyjnemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Centrum Antyterrorystycznemu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i gratuluje konstruktywnego zaangażowania. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla ogromną rolę, jaką odegrało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli w koordynacji ćwiczenia i prezentowaniu polskiego stanowiska na forum UE.